مشاوره و روانشناسی

امروزه با وجود مشکلات جامعه و خانواده، مشاوره و روانشناسی عضوی جدایی ناپذیر در زندگی اکثریت افراد شده است. به نحوی که این عضو نقش بسیار ارزشمند، کارآمد و سازنده‌ای در بالا بردن سلامت روان افراد دارد و می‌تواند به استحکام بنیان خانواده‌ها کمک کند. ما در این محتوا سعی کرده‌ایم شما را با انواع مشاوره آشنا کنیم و اطلاعات مفیدی در مورد کاربرد آن، در اختیار شما قرار دهیم.

انواع مشاوره و روانشناسی

برای این که با انواع مشاوره و روانشناسی آشنا شوید و بتوانید به خوبی آن را متوجه شوید، لازم است ما آن را به صورت یک لیست به شما ارائه دهیم:

مشاوره خانواده، مشاوره کودک، مشاوره زوجین، مشاوره ازدواج، مشاوره تحصیلی، مشاوره شغلی، مشاوره توان بخشی، مشاوره اعتیاد، مشاوره سوگ، مشاوره سلامت و روان.

سه دسته اصلی مشاوره، مربوط به خانواده، کودک و زوجین است که بیشترین مراجعه کنندگان را دارند. به همین دلیل در ادامه مطلب ما به این سه موضوع به صورت خلاصه اما مفید پرداخته‌ایم.

مشاوره و روانشناسی خانواده

یکی از اصلی‌ترین مشاوره‌ها، مشاوره و روانشناسی خانواده است که در دنیای امروز مشاوره ازدواج، زوجین و کودکان را جزیی از همین مشاوره می‌دانند. معمولا در این نوع از مشاوره به حل مشکلات درونی خانواده می پردازند و راه کارهایی به افراد ارائه می‌دهند که می‌تواند سلامت روان آن‌ها را ارتقا داده و جامعه را از ایجاد فجایع خانوادگی نجات دهد. در واقع مشاوران اعضای خانوده را تشویق می‌کنند تا با یک دیگر به درستی گفت و گو داشته باشند و در نهایت بتوانند مشکلاتشان را باهم حل کنند.

مشاوره و روانشناسی کودک

در این نوع از مشاوره و روانشناسی، الویت با نوجوانان وکودکان است و به بررسی مشکلات آن‌ها پرداخته می‌شود. از آن جایی که کودکان به اندازه بزرگسالان، قادر به بیان مشکلات خود به صورت واضح نیستند و به راحتی نمی‌توانند آن‌ها را بروز دهند، حل مسائل برای والدین سخت خواهد بود. اما مشاوره و روانشناسی کودک می‌تواند فضایی را برای فرزند شما ایجاد کند تا بتواند به راحتی درباره ترس، اضطراب و احساسات خود صحبت نماید.

مشاوره و روانشناسی زوجین

یکی از کاربردی‌ترین انواع مشاوره مربوط به زوجین است که در آن تلاش می‌شود تا رابطه احساسی بین زن و شوهر را تقویت کنند و مشکلات بین آن‌ها را حل و فصل نمایند. این مشکلات ممکن است درباره عادات و رفتارهای بد و ناسازگار زوجین باشد و یا درباره مشکلاتی که در رابطه جنسی آن‌ها وجو دارد. رابطه زن و شوهری همه‌ی افراد نیاز به ترمیم، بازسازی و احیا دارد که راه حل درست آن مراجعه به مشاور مربوطه است. افراد می‌توانند در مواردی مانند خیانت، حسادت، شک و بدگمانی، خشونت، بی احترامی و … با مشاوره و روانشناسی زوجین در ارتباط باشند.

روانشناسی کودک
زوج درمانی